Eldeki Kahverengi Lekeler için Pirinç Suyu Bakımı Önerileri

0
103

Cilt lekeleri söz konusu olduğundan akla gelen doğal çözümlerden biridir, pirinç suyu. Cilt lekelerinin renginin açılmasını sağlayan pirinç suyu nasıl hazırlanır? Yaşlılık lekeleri olarak da bilinen eldeki kahverengi lekeler için pirinç suyu bakımı esraninportresi’nde.

Yaşı ortaya çıkarak noktalardan biridir eller. Özellikle de güneşin zararlı ışınlarının ellere verdiği zarar sebebiyle ortaya çıkan ciltteki koyu kahve lekeler ve renk değişimlerini yaşlılık lekeleri olarak adlandırıyoruz.

Yaptığımız tüm dikkatli cilt bakımı uygulamalarına, yüzümüze ve boynumuza uyguladığımız maske veya krem gibi alışkanlıklara rağmen ellerimizi genellikle ihmal ediyoruz. Her gün, her sabah güneş kremi uygulamaya çaba göstersek dahi, elleri gün içerisinde çok sık yıkamamızdan dolayı bu bölgedeki koruma ne yazık ki azalır.

Peki bu yaşlılık lekelerinin oluştuğunu fark ettikten sonra yapılabilecek bir şeyler var mı? Elbette bu konuda yapılabilecek gerek medikal gerekse doğal pek çok yol mevcut.

Ellere yapılan bu leke açma uygulamaları, koyu renk lekeleri soldurabilir ve daha genç görünen cildi ortaya çıkarabilir. İşte bu noktada eldeki bu kahverengi yaşlılık lekelerinin rengini açan 2 bakım önerisi ;

Eldeki Kahverengi Lekeler için Pirinç Suyu Bakımı Önerileri

1 eldeki kahvrengi lekeler icin pirinç suyu bakimi eldeki yaslilik lekeleri_mini

1- Cilt Lekelerini Açan Pirinç Suyu ile El Yıkama :

Gerekli malzemeler;

 • ¼ fincan pişmiş pirinç
 • ½ çorba kaşığı limon suyu
 • 1 su bardağı su

İdeal olarak bu el yıkama işleminin, limon suyunun ciltte yaratabileceği ışık hassasiyetinden dolayı gece yapılması önerilmektedir.

3 eldeki kahvrengi lekeler icin pirinç suyu bakimi eldeki yaslilik lekeleri_mini

 • Bir blendırda pirinç ve limon suyu birleştirin.
 • Büyük bir kaba aktarın ve 1 su bardağı su ile karıştırın.
 • Ellerinizi kaseye suya sokun ve ellerinizin her yerine küçük dairesel hareketlerle masaj yaparak iyice emdirin.
 • Daha sonra ılık suyla durulamadan önce birkaç dakika bu şekilde suyun cilt tarafından iyice emilmesi için bekleyin.
 • Kurulayın ve aşağıdaki tonik uygulamasını yapın

Eldeki Kahverengi Lekeler için Pirinç Suyu Bakımı Önerileri

2- Pirinç Suyu El Toniği :

2 eldeki kahvrengi lekeler icin pirinç suyu bakimi eldeki yaslilik lekeleri_mini

 • 1 su bardağı pirinç
 • 2 su bardağı su
 • Sprey şişe veya kavanoz

4 eldeki kahvrengi lekeler icin pirinç suyu bakimi eldeki yaslilik lekeleri_mini

 • Yüksek ısıda, 1 su bardağı pirincin 2 bardak su ile karıştırın.
 • Pilav pişirirken yaptığımız gibi suyun tamamen buharlaşmasını istemediğimizden, gözünüzü tencereden ayırmayın. Suyun kaynamaya başladığını gördüğünüz zaman, ısıyı düşürün ve ara sıra karıştırarak 5 dakika kadar kaynatın.
 • Tencereyi ocağın üstünden aldığınızda pilav karışımı biraz kıvamlı olmalı.
 • Suyu süzerek bir kaba alın.
 • Bu pirinç sütünü bir sprey şişesine veya cam kavanoza aktarın. Bir haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.
 • Ellerinizi yukarıdaki karışımla yıkadıktan sonra bu toniği ellerinize püskürtün veya pamukla ellerinize uygulayın.
 • Son olarak her zaman kullandığınız nemlendiricinizi sürebilirsiniz.

Eldeki Kahverengi Lekeler için Pirinç Suyu Bakımı Önerileri

El üstündeki yaşlılık lekeleri olarak bilinen bu düz kahverengi lekeler neden ortaya çıkar? Bu yaşlılık lekeleri tehlikeli midir? Bu kahverengi lekelerin görünümünü azaltmak için evde kolaylıkla uygulanabilen başka doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz elbette. Eldeki kahverengi lekeler için uygulanabilen diğer doğal çözümleri okumak isterseniz–> eldeki kahverengi lekeler

1 eldeki kahverengi lekeler eldeki yaslılık lekeleri_mini

Aslında sadece hazırlayacağınız pirinç suyu ile cilt lekelerinin açılmasını ve cilde bakım yapılmasını sağlayacak doğal çözümü geliştirebilirsiniz. Cilt bakımı için pirinç suyu hazırlamanın bir diğer yöntemi de pirinci pişirmeden suda bekletmektir. 

Bunun için 1 bardak pirinci 2 bardak su içerisinde 3-4 saat bekletmeniz gerekecektir. Ardından suyunu süzerek bir kaba almanız yeterli olacaktır. Bu su ile yüzünüzü de yıkayabilirsiniz. Uygulama sonrası hemen su ile durulama yapmamak, cilt tarafından suyun iyice emilmesini beklemek daha iyi sonuç almanızı sağlar.

Biz her ne kadar pirinç suyunun lekeler üzerindeki etkilerine yoğunlaşsak da cilt gözeneklerini küçülten, cilde parlaklık kazandırıp, kırışıklıkların azalmasını sağlayan, cildi sıkılaştıran etkilerini de unutmamak gerek.

Uyarı : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal bir ürün olsa da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here