Doğal Malzemeler ile Evde Parfüm Yapımı

0
6088

İyi bir parfüm için, notalar ve esanslar ile oluşturulmuş iyi bir beste tanımlaması yapılır. Peki parfüm nasıl yapılır, doğal malzemeler ile evde parfüm yapımı mümkün mü? Doğal Parfüm yapımı konusunda bilmek isteyeceğiniz tüm detaylar, esraninportresi’nde.

Güzel ve çekici kokmak hem kadınlar hem de erkekler için vazgeçilmez. Parfüm kullanımı bir lüks müdür veya bir gereklilik midir tartışıla dursun ben işin özünden kopmama taraftarıyım. Yani amaç temiz olmak ve güzel kokmak ise illa ki pahalı parfümlere gerekmediğini veya bir şişe parfümü üzerimize boca etmenizin gerekmediğini düşünenlerdenim. Bu yüzden de bugünkü konuyu “doğal malzemeler ile evde parfüm yapımı” olarak seçtim.

Sadece kadınların parfüm tutkusu olduğu düşünülse de son yıllarda en az kadınlar kadar parfüm kullanımı ve kokusu ile ilgili hassaslar. Kullanılan parfümlerin veya seçilen kokuların karakteri yansıttığını düşünenlerin sayısı da hayli fazla. Başta da belirttiğim gibi konuya bu kadar uç yerlerden bakmıyorum. Sadece güzel kokmak için pahalı parfümleri almak yerine ne yapabiliriz, kendimiz evde parfüm yapabilir miyiz, yaparsak kalıcılığı ne olur, istediğimiz kokuya ulaşabilir miyiz gibi soruların cevabını bulmak istiyorum. Bu soruların cevaplarını araştırırken edindiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım. Ancak bundan önce parfüm ile ilgili bir kaç hatırlatma yapmak istiyorum.

Doğal Malzemeler ile Evde Parfüm Yapımı

1 evde parfüm nasıl yapılır_mini

Parfüm Nedir?

Parfüm, 3 koku düzeyinden oluşur ki bunlara aslında nota adı verilir. Temel, orta ve üst nota olarak adlandırılan bu koku düzeyleri başta ve sonunda parfümden aldığımız kokulardır aslında. Bunlara daha önceki “Parfüm nasıl kullanılır?” yazısında yer verdiğimiz için uzun uzun değinmeyeceğim.

Diğer yandan bu koku notaları dışında parfümler temel olarak alkol ve kokuları bağlaması için bir bağlayıcı içerir. Parfümlerin içerdiği notaları bilmek neden önemli derseniz, çünkü kendi yapacağınız parfümü oluştururken seçeceğiniz doğal bitkisel yağları buna göre seçeceksiniz.

Evde parfüm nasıl yapılır sorusunun cevabı için pek çok alternatif var. Bunların başında katı parfümler veya sıvı parfümler gibi seçenekler geliyor. Burada elimden geldiğince sizlere her iki örneği de detaylarıyla anlatmaya çalışacağım.

Parfümde Üst Notalar :

Öncelikle az önce de belirttiğim gibi parfümün her bir notası için kullanacağımız doğal, bitkisel özleri seçmemiz gerekiyor. Üst notalar bir parfümü denediğiniz zaman ilk aldığınız kokuların olduğu bölümdür. Bazı parfümlerde üst notalar daha hafif, bazılarındaysa çok daha keskindir. Dolayısıyla aslında bu nota için kullanacağınız bitkisel özlü yağları buna göre seçmelisiniz. Örneğin, nane, bergamot, limon, mandalina, tatlı portakal gibi pek çok seçeneğiniz var.

2 parfüm nasıl yapılır_mini

Parfümde Orta ve Temel Notalar :

Orta notalar ise üst notanın daha uçucu olan kokusu gittikten sonra geriye kalan ve aslında daha uzun süre parfüm kokusunu aldığımız bölümdür. Orta ve temel nota bölümleri için tercih edebileceğiniz kokular arasında lavanta veya gül yağı sayılabilir.

Aslında bir arada kullanabileceğiniz pek çok bitki özlü yağ var. Tek bir tanesini kullanmak veya bir kaç tanesini karıştırarak kullanmak tamamen elde etmek istediğiniz koku ile ilgili. Örneğin meyveli kokulardan hoşlananlar, greyfurt ve mandalina karışımını deneyebilirler.

Tüm bu daha koku ağırlıklı olarak düşündüğümüz bitki özlü doğal yağların seçiminin ardından ihtiyacınız olacak şey taşıyıcı bir yağdır.

Doğal Katı Parfüm Yapımı ve Sıvı Parfüm Yapımı :

Bu noktadan sonra eğer yapmak istediğiniz katı parfüm ise katı hindistan cevizi yağı veya balmumu kullanılabilir.

Sıvı parfüm yapmak için kullanabileceğiniz taşıyıcı yağlar içinde de en iyisi badem yağıdır. Yarı katı bir parfümse yapmak istediğiniz, 2 kaşık katı hindistan cevizi yağı içine 1 kaşık badem yağı ekleyerek taşıyıcı bir yağ elde edebilirsiniz.

Gelelim, evde yapabileceğiniz parfüm yapımı örneğine;

Burada yer alan örnek gibi internette bulabileceğiniz pek çok seçenek var. Ancak hem diğerlerini denemediğim ve sonuçlarının ne olduğundan emin olamadığım için daha önce televizyonda da izlediğim, sonrasında da denediğim bir örneği sizinle paylaşmak istiyorum.

3 parfüm nasıl yapılır_mini

Özellikle parfüm yapımı ve kullanılabilecek yağlar konusunda çok detaylı bilgiler içeriyor. Burada yer alan yağlar yerine vanilya kullanmayı da deneyebilirsiniz. Daha şekerli kokular tercih ediyorsanız tabi…

 • 50gr katı hindistan cevizi yağı
 • 7 damla bitkisel gliserin
 • 3 damla ıtır yağı/ylang ylang
 • 2 damla gül yağı
 • 3 damla vanilya yağı

Videoda da izlediğiniz gibi parfüm yapımı sırasında kullandığınız yağların türünden, ne kadar kullandığınıza kadar pek çok detay büyük önem taşımaktadır.

Sadece doğal esansiyel yağları ve uçucu yağları kullanarak çiçek kokulu, baharat kokulu veya meyve kokulu doğal parfümü de kolayca yapabilirsiniz. Buradaki doğal parfümlerdeki kokular geleneksel parfümlere kıyasla daha hafiftir. Baş ağrısı yapmaz, sadece daha sık yenilemeniz gerekecektir. Burada yapacağımız parfümleri roll-on uca sahip koyu camlı şişelere koyarak kolayca kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler;

 • Uçucu yağlar
 • Taşıyıcı yağ: Jojoba, üzüm çekirdeği veya tatlı badem yağı gibi az kokulu veya hiç kokusu olmayan
 • Koyu camlı 10 ml rulo şişe
 • Elde etmek istediğiniz kokuya ait uçucu yağları şişe içine koyup ardından üzerine taşıyıcı yağı ekliyorsunuz.

1- Çiçekli kokular için :

 • 5 damla tatlı portakal
 • 2 damla misket limonu kabuğu
 • 2 damla yasemin
 • 2 damla vanilya

veya

 • 2 damla saf gül
 • 4 damla sandal ağacı
 • 5 damla bergamot

2- Meyveli Kokular için :

Narenciyeli kokular enerji veya ruhsal güçlenmeye ihtiyacınız olduğunda mükemmeldir.

 • 5 damla limon
 • 3 damla Biberiye
 • 4 damla tatlı portakal

3- Baharatlı Kokular için :

 • 5 damla bergamot
 • 1 damla karanfil
 • 4 damla sandal ağacı
 • 2 damla vanilya

Bu yüzden de sizlere tarifler vermek yerine biraz daha evde parfüm yapımı konusunda daha fazla bilgi sahibi olabileceğiniz bir yazı hazırlamaya çalıştım. Gerçek şu ki deneyerek kendinize uygun olan karışımları veya kokuları zaman içerisinde de bulabilirsiniz.

Parfüm satın almak elbette işin daha kolay olanı. Ancak kullandığımız pek çok kozmetik ürünün içerisindeki kimyasal içerikler bizleri her gün daha doğal olanını bulmaya doğru itiyor. Eğer sizin denediğiniz ve başarılı sonuç elde ettiğiniz bir parfüm yapım fikri varsa lütfen bizimle paylaşın.

UYARI : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here