Biberiye Yağı Cilde-Saçlara Faydaları

Biberiye yağı aromaterapide yaygın şekilde kullanılır, çünkü beyni uyarmak, hafızayı ve zihinsel berraklığı arttırmak için mükemmeldir. Saç ve cilt bakımı için de mükemmeldir ve birçok üründe bir bileşen olarak kullanılır. Peki, biberiye yağının cilde-saçlara faydaları nelerdir? Detaylar, esraninportresi'nde.

0
635

Biberiye yağı aromaterapide yaygın şekilde kullanılır, çünkü beyni uyarmak, hafızayı ve zihinsel berraklığı arttırmak için mükemmeldir. Saç ve cilt bakımı için de mükemmeldir ve birçok üründe bir bileşen olarak kullanılır. Peki, biberiye yağının cilde-saçlara faydaları nelerdir? Detaylar, esraninportresi’nde.

Biberiye, nane ailesine ait olan aromatik bir bitkidir. Akdeniz bölgesine özgüdür. Bu yaprak dökmeyen bitkinin, grimsi yeşil, iğne şeklindeki yaprakları vardır ve küçük, soluk mavi çiçekler üretir. Biberiye yağı, buhar distilasyonu yoluyla bitkinin çiçek açan uçlarından çıkarılır. En popüler aromaterapi yağlarından biridir. Temelde keskin, odunsu, balzamik aromalı, renksiz veya soluk sarı bir sıvıdır.

Bu berrak ve temiz kokulu yağ, antioksidan gibi sağlıklı özellikler açısından zengintir. Eski çağlardan beri Yunanlılar ve Romalılar tarafından şifalı bir bitki olarak kullanılmaktadır. En çok iyileşme ve saflaştırma için kullanılmıştır. Biberiye yağı aromaterapide yaygın şekilde kullanılır, çünkü beyni uyarmak, hafızayı ve zihinsel berraklığı arttırmak için mükemmeldir. Sıkışık solunum yolu sorunları, sert kasları ve karaciğer ve safra kesesi çalışmasını artırmayı içeren diğer pek çok sağlık yararları da vardır. Saç ve cilt bakımı için de mükemmeldir ve birçok üründe bir bileşen olarak kullanılır. Peki, biberiye yağının cilde-saçlara faydaları nelerdir?

Biberiye Yağı Cilde-Saçlara Faydaları

1 biberiye yaginin cilde saclara faydalari_mini

Biberiye Yağı Cilde Faydaları :

Biberiye esansiyel yağının sıkıştırıcı özelliği cildin bakımında faydalı olmaktadır. Demir, kalsiyum, vitaminler ve antioksidanlar gibi geniş bir besin elementleri içerir. Bu nedenle, bu yağ tüm cilt tipleri için etkilidir ve cilt bakım temizleyicileri, sabunlar, yüz maskeleri, tonikler ve kremlerde bir bileşen olarak çokça kullanılmaktadır.

 1. Cildin Yenilenmesi : Biberiye yağı ile cilde masaj yapmak cildinizi besleyerek nemlendirir ve cilt rengindeki eşitsizlikleri gidermeye yardımcı olur. Derideki kırışıklıkları ve şişlikleri kaldırır. Böylece gergin ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Hücre yenilenme özelliği sayesinde, görünür cilt sorunlarının ve hasar gören dokuların tedavisinde, yara ve lekelerin görünümünü azaltmada etkilidir.
 2. Akne Tedavisi : Biberiye yağı güçlü dezenfektan ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bunlar akne ve yağlı deri sorunlarının tedavisine yardımcı olur. Yüze bu yağla masaj yaparak ciltteki koyu lekelerin rengini açarak cilt rengini eşitleyebilirsiniz.
 3. Yaşlanma Belirtilerini Hafifletme : Güçlü antioksidanlar açısından zengin olan biberiye yağı, yaşlanmanın cilt üzerindeki etkisini yavaşlatır. Sarkmayı ve gevşek deriyi sıkılaştırmaya yardımcı olur ki böylece cilt elastikiyet kazanır. Üstelik, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için biyolojik aktiviteyi ve hücre büyümesini uyarır.
 4. Cilt Enfeksiyonunu Önler : Biberiye yağının tıbbi özellikleri, dermatit, egzama ve sedef hastalığı gibi kronik cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yararlı olmasını sağlar. Anti-inflamatuar özellikleri ciltte enfeksiyon sonucu oluşmuş şişliklerin azaltılmasının yanı sıra yanıkların iyileştirilmesinde etkilidir.

Biberiye Yağı Saçlara Faydaları

Biberiye yağının sağlığa ve ciltteki faydalarına ek olarak saç büyümesini ve kalınlığını arttırdığı bilinmektedir. Maksimum fayda elde edebilmek için hindistan cevizi, zeytin veya badem yağları gibi taşıyıcı yağlarla birlikte kullanılabilir. Biberiye yağı saçlar için aşağıdaki yararları da içerir.

4 biberiye yağı_mini

 1. Saç Köklerini Uyarır : Biberiye yağı saç foliküllerini uyarır, böylece saçlarınızın daha güçlü ve daha uzun olmasını sağlar. Hücre bölünmesini uyarıp, kan damarlarını genişleterek saç foliküllerini yeni saç büyümesi üretmek üzere uyarır.
 2. Saç Rengini Koyulaştırır : Saç kökleri ve kafa derisi için uyarıcı olmasının yanı sıra bu yağ, saçları koyulaştırma özellikleri ile tanınır. Bu nedenle de saçları kimyasallarla boyamaktan daha iyi bir seçenek olabilmektedir. Saçınızda grileşmeye dair işaretler varsa, biberiye esans yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu, sert kimyasalların yan etkileri olmadan saçlarınızı nazikçe ve yumuşak bir şekilde koyulaştıracaktır.
 3. Kepek Tedavisi : Biberiye yağı, kuru ve pul pul olmuş kafa derisi için faydalıdır ve erken ortaya çıkan kellik sorunlarını önleyebilir. Bu yağ ile yapılan düzenli masaj, kafa derinizi besler ve kepekleri gidermeye yardımcı olur. Daha etkili olması için çay ağacı yağı ve fesleğen yağı ile karıştırılabilir.
 4. Mükemmel bir Nemlendirici : Biberiye yağı düzenli olarak kullanıldığında saçlar yumuşak ve daha kolay yönetilebilir hale gelir. Dolayısıyla önemli bir doğal bir saç kremidir.

3 yaz icin dogal sac bakim urunu tarifleri_mini

Güneş kremi veya güneş koruyucu özelliği içeren bir saç ürününüz yoksa, kendi saç spreyinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu saç spreyi için kullanılacak ek malzeme ise biberiye yağı. Çünkü biberiye yağı eklemek, saç foliküllerini uyarır ve saç kökünü güçlendirirken saç büyümesini de teşvik eder. Evde kendinizin hazırlayacağı doğal saç bakım ürünü tarifleri ile saçları yıpratıcı dış etkenlerden korumak mümkün. İşte–> yaz için doğal saç bakım ürünü tarifleri esraninportresi’nde.

Biberiye Yağı Sağlığa Faydaları

Çeşitli yenilebilir kullanımlarının yanı sıra, bu ferahlatıcı ve aromatik yağın, sağlığınız için faydalı olmasını sağlayan, iyileştirici, tıbbi ve psikolojik etkileri vardır. Peki bunlar neler?

 1. Zihni Keskinleştirir : Bu yağ, odaklanma, konsantrasyon, hafıza ve zihinsel farkındalığı artıran mükemmel bir zihinsel uyarıcıdır. Mükemmel bir beyin ve sinir toniği olarak, sınavlar sırasında konsantrasyon ve hafızayı arttırmak için öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılır. Ayrıca bir ruh hali arttırıcıdır ki bu nedenle gerginlik, kaygı, yorgunluk, depresyon ve unutkanlık için iyi bir çözümdür. Bu yağı teneffüs etmek, yorgun beyni uyarır ve uyuşukluğun önüne geçmek için verimliliği arttırır.
 2. Alzheimer Hastalığının Tedavisi : Araştırmalar, biberiye esansiyel yağının Alzheimer hastalığı olan insanlar için yararlı olduğunu kanıtlamış. Bunun nedeni, bilişsel işlevin geliştirilmesine yardımcı olmasıdır. Sinirsel aktivite ve bu yağ arasındaki bu bağlantı nedeniyle Alzheimer hastalığının başlangıcını yavaşlatmak için alternatif bir tedavi olarak düşünülmektedir.
 3. Bağışıklık Sistemini Geliştirir : Biberiye yağı, enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmak için güçlü silahlar olan antioksidanların aktivitesini uyarır. Biberiye yağının masajı ve inhalasyonu kortizol seviyelerini düşürür. Bu, vücudunuzdaki serbest radikal aktivitesinin temizlenmesine yardımcı olur. Bu yağ genellikle bağışıklık sisteminin gücünü arttırmak için aromaterapi seanslarında kullanılır. Ayrıca, kanser ve kalp hastalığı gibi serbest radikallerin neden olduğu hastalıklarla mücadelede yardımcı olur.
 4. Solunum Sorunlarının Tedavisi : Biberiye yağı kokusunun, boğaz tıkanıklığını azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır ve bu nedenle alerji, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve grip tedavisinde kullanılır. Antiseptik özellikleri sayesinde solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Antispazmodiktir ve bronşiyal astım tedavisinde kullanılır.
 5. Ağrı Dindirir : Biberiye yağı, baş ağrısı, kas ağrıları, romatizma ve artrit tedavisinde faydalıdır. Etkilenen bölgeye bu yağla masaj yapılabilir. İltihap önleyici özelliklerinden dolayı burkulmalar ve eklem ağrılarından kurtarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca kan dolaşımının uyarılmasına yardımcı olur, böylece acıyı hafifletir ve daha hızlı iyileşme için yaraların pıhtılaşmasına yardımcı olur. Masaj yağı olarak kullanıldığında veya banyoda seyreltildiğinde, ağrıları, krampları, ağrıları ve spazmları, romatizma ve artriti rahatlatabilir. Güçlü diüretik özellikleri iltihaplanmayı artıran asit ve atıkların ürik asitlerden arındırılmasına yardımcı olur ve böylece ağrıyı idrar yoluyla dışarı atar.
 6. Diş Sağlığı : Biberiye yağı damarları büzücüdür ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu, ağız kokusu, plak oluşumu ve diş eti iltihabı gibi diş hastalıklarının tedavisinde etkili olmaktadı. Bir dezenfektan olarak, diş etlerinizi ve dişlerinizi sağlıklı tutmak için genellikle bir gargara olarak kullanılabilir.
 7. Biberiye Yağı Diğer Kullanımları : Biberiye esansiyel yağı, hazımsızlık, gaz ve menstrüel bozuklukları tedavi ederek genel sağlığı iyileştirir. Ayrıca dolaşımı geliştirir ve karaciğerinizi sağlıklı tutar. Ancak şiddetli kusma ve mide bulantısına neden olabileceğinden oral olarak tüketilmemelidir. Seyreltilmeli veya masaj ve banyolar için kullanılmalıdır.

1 bas agrisi icin dogal yaglar_mini

Neden başım ağrıyor sorusunun arkasında yatan pek çok farklı sebep olabilir. Baş ağrısı ne sıklıkta ve sebebi ne olursa olsun zaman zaman baş ağrısını geçirmek için doğal yağlardan destek alınabilir. İşte–> baş ağrısı için doğal yağlar esraninportresi’nde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here