Saç Dökülmesi Sebepleri

Saç dökülmesi yaşamaya başladığımız andan itibaren sorunu çözme arayışına giriyor, saç maskeleri gibi saç bakımları deniyoruz. Peki saç dökülmesi neden kaynaklanıyor biliyor muyuz? İşte saçların güçsüzleşip, incelmesine sebep olan saç dökülmesi sebepleri;

Saç dökülmesi yaşamaya başladığımız andan itibaren sorunu çözme arayışına giriyor, saç maskeleri gibi saç bakımları deniyoruz. Peki saç dökülmesi neden kaynaklanıyor biliyor muyuz? İşte saçların güçsüzleşip, incelmesine sebep olan saç dökülmesi sebepleri;

Hepimiz zaman zaman normalden fazla ( günde 50-100 tel dökülme normaldir) seyreden saç dökülmesi sorunuyla baş etmek durumunda kalabiliyoruz. Kimisi kelliğe kadar giden ciddi seviyelere varırken kimisi de kısa zamanla düzeliyor. Saç dökülmesi yaşamaya başladığımız andan itibaren sorunu çözme arayışına giriyor, maskeler, bakımlar deniyoruz. Peki saç dökülmesi neden kaynaklanıyor biliyor muyuz? Aslında her şeyden önce araştırılması gereken konu kesinlikle saç dökülmesi sebebidir. Sebebini bulmadan doğru çözüme ulaşmak ya mümkün olmayacaktır ya da çözüm sınırlı etki gösterecektir. Hormon değişimleri, stres, yetersiz beslenme gibi pek çok konu az veya çok saç dökülmesine sebep olacaktır. İşte saçların güçsüzleşip, incelmesine sebep olan 13 saç dökülmesi sebepleri;

Saç Dökülmesi Sebepleri

1- Stres :

Genellikle görmezden gelinse de pek çok kadın için stres saç dökülmesinin en yaygın sebeplerinden biridir. Stresli olduğunuz zamanlarda meydana gelen inflamasyon, saçların büyüme-güçlenme aşamasının önüne geçecek ve güçsüzleşen saçlar dökülmeye başlayacaktır. Bu durum aslında Telogen Effluvium olarak adlandırılan saç dökülmesi sorunu olarak adlandırılır. Daha net anlatımla aslında saç tellerinin fiziksel ve psikolojik stres oluşturan olaylara karşı tepkisi azalmaya yani güçsüzleşmeye başlar. Genellikle doğum sonrası ortaya çıkan saç dökülmesinin sebebi de budur. Kadınların yaşadığı saç dökülmesi sorununun en çok karşılaşılan sebeplerinden de biridir.

Aslında Telogen Effluvium ikli tip olarak değerlendirilir. Biri doğum örneğindeki gibi doğal sürecinde herhangi bir tedavi gerektirmeyen halidir, kendiliğinden düzelir. Diğeri ise kansızlık, stres gibi sebepler ortaya çıkan ve tedavi gerektiren durumlardır.

1 sac dokulmesi neden olur sac dokulmesi sebepleri_mini

Ne yapılabilir? Genellikle telogen effluviumuna sebep olan ve onu başlatan sebep ortadan kalktığın zamanı takip eden birkaç ayda problem düzelir. Yani stresi azalttığınız ve hatta ortadan kaldırdığınız zaman sorununuz da devam eden süreçte ortadan tamamen kalkacaktır.

Ancak yapılacak testlerde demir yanı sıra biotin, keratin, çinko gibi eksiklikleriniz varsa bunları içeren ilaçlar ile takviye edilmesi gerekebilir. Bunun için de mutlaka uzman bir doktora danışmak gerekiyor.

Aşırı stres, kişinin çevresiyle uyumunu, işi yapabilme gücünü büyük ölçüde etkilediği gibi ciddi ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir. Peki, stresin fiziksel ve ruhsal belirtileri neledir? İşte–> fazla stres altında olduğunuzun belirtileri

Stresle mücadele edebilmek için spor yapmalıyız, planlı olmalıyız ve yediklerimize dikkat etmeliyiz. Peki, hayatın önemli bir gerçeği olan–>strese iyi gelen yiyecekler neler?

2- Saçkıran / Alopesi Areata :

Sadece saçlarda değil, kaş, kirpik, erkeklerde sakal bölgesinde de sıklıkla görülen bir hastalıktır. Saçkıranda pek de bilinmeyen bir sebeple bağışıklık sisteminiz kendi hücrelerini yabancı sanıp onlarla savaşmaya başlıyor. Ardından kıl kökleri etrafındaki lenfosit denen hücreler, sitokin salgılarlar ki bu da saçlarda dökülmeye neden olur. Psikolojik olarak kişileri oldukça etkileyen bir hastalıktır. Aşırı stresli, kaygılı durumlardan dolayı ortaya çıktığı gibi bu kaygılar sona ermediği sürece de iyileşme süreci zora girecektir.

1 stres altında_mini

Ne yapılabilir? Tedavisi için uzman doktora görünmek şarttır. Tedavi sırasında genellikle, ilgili alan üzerine kortizon enjeksiyonları ve tekrar saç çıkmasını sağlayacak Rogaine gibi saç ürünleri uygulanır.

Sonraki Sayfa

 

Bizi Takip Edin

Yorum Yapın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.