Yetişkin Akne ile Mücadele Ederken Öğrendiklerim

0
311

Ergenlik çağında ortaya çıkan aknelerden daha can sıkıcı ve acılı olabilen, yetişkin akne oldukça rahatsız edicidir. Peki yetişkin akne neden olur, nasıl ve ne kadar sürede geçer? Yetişkin akne ile mücadele ederken öğrendiklerim, esraninportresi’nde.

Sivilce hele ki yetişkin akne korkunçtur. Görüntü olarak oldukça rahatsız edici olmasının yanında çok da acı verir. Bunu iyi biliyorum çünkü ergenlik döneminde yaşamadığım sivilce sorunlarını 27 yaşından sonra yaşamaya başladım. Şuan 34 yaşındayım ve halen ara ara yetişkin akne ile mücade ediyorum.

Yetişkin akne genellikle kistik akne tipinde olabilmektedir ki bunlar, içi iltihap ile dolu olan, dışarıdan şiş gibi görünen, kırmızı veya mora dönük renkte ve çoğu zaman oldukça sancılı olan sivilcedir. Bu kistik akneler aslında sivilceler içerisinde en zor geçeni ve en sorunlu olanıdır. Çünkü geçtikten sonra iz bırakma ihtimali de oldukça yüksektir. Dolayısıyla işiniz sadece akneyi tedavi etmekle bitmez, bıraktığı izin geçmesi için de çaba sarf etmek zorunda kalırsınız.

Aknesi olan herkes, zaman içerisinde kendi mücadele yöntemini geliştirir. Bu mücadelelere artık alıştım ve çok yol kat ettim. Kısa sürede lekelerimin kalıcı olarak uzaklaştığını da gördüm. Burada ilaç önerisi gibi detaylar paylaşmayacağım. Ancak yetişkin akne ile mücadele edenlerin daha çok işine yarayacağını düşündüğüm deneyimlerimin bana öğrettiği dersleri paylaşacağım.

Yetişkin Akne ile Mücadele Ederken Öğrendiklerim

1 yetiskin akne_mini

1- İnsanlar acımasız olabilir!

Etrafınızdaki pek çok kişinin, yaşadığınız sorunla ilgili bir fikre sahip olduğunu kabul etmelisiniz. Daha da önemlisi, sanki siz farkında değilmişsiniz gibi, siz istemeseniz de sık sık size bunu hatırlatacaklardır. Gençken veya çocukluk çağlarında elbette büyüklerin yönlendirmelerine ihtiyaç duyarız. Ancak yetişkin olduğunuz andan itibaren tüm söylemler, tavsiyeler acımasız gelebiliyor. Yani, yüzümü yıkamam, bir dermatolog görmem, makyajımı iyileştirmem, makyajı yapmayı bırakmam gibi pek çok şey defalarca söylendi. Haa bir de tabii “aaa yüzüne ne oldu!!” soruları ve yorumları da var!

Bunların hepsi son derece can sıkıyor ve kişinin güvensizliğini daha da kötüleştiriyor. Ancak şunu asla unutmayın, başkalarının söylediklerini değiştiremezsiniz, ancak ona nasıl tepki vereceğinizi değiştirebilirsiniz ki emin olun çoğu zaman umursamamak her zaman en iyisi!

2- Mucizelere inanmayın!

Kozmetik marketlerde veya eczanelerde her zaman mucizevi şekilde akneyi tedavi ettiğini belirten yeni mucize ürünler bulmanız mümkündür. Açık konuşalım: Akne için hızlı ve mucizevi tedavi yok. Buna rağmen birkaç ayda bir, sizi sonsuza dek ve sadece birkaç günde lekelerden kurtarmayı vaat eden yeni bir ürün ortaya çıkıyor! Bunun yanında pek çok doğal maske, serum için de benzer söylemler kullanılabiliyor. Ancak gerçekçi olmakta fayda var: bazı insanlar için inanılmaz derecede iyi sonuç verebilecek bazı ürünler olsa da hangisinin size uygun olduğunu bilmek imkansızdır.

Söz konusu olan yetişkin akneler olduğunda sabırlı olmak, doktorun veya size iyi geldiğini keşfettiğiniz herhangi bir çözümü düzenli uygulamak şarttır. Bu noktada sivilce veya aknenin neden çıktığını araştırmayı ve sorunun köküne inip onu çözmeyi unutmayın. Örneğin, sivilcelerin yüzünüzde çıktığı bölgelerin sağlığınız hakkında bazı ipuçları verdiğini biliyor muydunuz? Bu bilgiler sivilcelerden, iltihaplı aknelerden tamamen kurtulmak adına bir yol haritası çıkarmaya yardımcı olabilirler. Buna dair ipuçlarını okumak isterseniz daha önce hazırladığım, sivilceler sağlığınız hakkında ne anlatıyor yazısına ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here