Nemlendirici Tıraş Kremi Yapımı

0
360

Zahmetsiz, hızlı ve kolay bir çözüm istenmeyen tüylerden kurtulmak için jilet kullanmak. Bu işlemi yaparken dikkat edilecek detaylardan en önemlisi de kullandığınız tıraş sabunu-kremidir. İşte, evde kendinizin hazırlayabileceği, doğal nemlendirici tıraş kremi yapımı esraninportresi’nde.

Zahmetsiz, hızlı ve kolay bir çözüm istenmeyen tüylerden kurtulmak için jilet kullanmak. Ucuz olması da büyük etken elbette. Ancak gerçekten acısız mı…? Eğer doğru şekilde, doğru ürünlerle yaparsanız evet ancak sadece su veya düz sabun kullandığınız zaman ne yazık ki kesikler, kanamalar veya batıklar gibi pek çok soruna da yol açabiliyoruz. Özellikle sert mevsimlerde cilt daha fazla kuruyup sertleştiğinde sert suyun ve banyoda sıcak suyun etkisiyle daha fazla kuruyan cilt sorunu daha zor bir hale getirir. Sizinle bacakları jiletle alırken yapılan hatalar ve batıklar için doğal çözümler yazılarını paylaşırken jilet ile tüyleri alırken dikkat etmeniz gerekenlere detaylarıyla yer vermiştim. Bu detaylardan en önemlisi de kullandığınız tıraş sabunu-kremidir. Sabundan ziyade daha kremsi, besleyici ve cildi nemlendiren tıraş kremi kullanmak önemlidir. İşte, evde kendinizin hazırlayabileceği, doğal nemlendirici tıraş kremi yapımı ;

Nemlendirici Tıraş Kremi Yapımı

Bu nemlendirici tıraş kreminin içeriğinde cildi kurutmayan sabun yer alıyor. Bu ne derseniz, aslında çok iyi bildiğimiz doğal zeytinyağlı sabunlar… Zeytinyağlı dışında şimdilerde çokça popüler olan hindistan cevizi yağlı, aloe veralı doğal sabunlar da kullanılabilir. Kremin yapılışına dahil edilen bu sabunlar köpükleşir, ancak cildi yatıştırıp besleyen zengin bileşenlerden oluşan bir karışımı içerirler.

Peki nemlendirici tıraş kremi yapımı için diğer malzemeler neler?

1 nemlendirici tiras kremi_mini

  • ½ bardak katı hindistan cevizi yağı
  • ¼ bardak organik bal
  • ¼ bardak sıvı zeytinyağlı sabun
  • 2 çorba kaşığı Aloe vera
  • 10 damla lavanta yağı
  • 10 damla çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı jilet ile tıraş sırasında açılan cilt gözeneklerine bakterilerin enfekte olmasını önleyecek, lavanta yağı da tıraş ile birlikte ciltte oluşan yanmayı ortadan kaldırmak için cildi yatıştıracaktır. Ayrıca vazgeçilmez güzellik malzememiz hindistan cevizi yağı yardımı ile mükemmel yumuşak, pütürsüz bacaklar bırakacaktır.

Ancak bu tıraş kremi içindeki gerçek gizli bileşen aloe vera’dır. Aloe uzun süredir yaralar ve yanıklardan cilt enfeksiyonlarına, sedef hastalığına kadar her şeyi tedavi etmek için kullanılmaktadır. Tıraş kremi içerisinde yer alarak cildi tahriş, yanık ve yaralardan korumaya ciddi bir katkı sağlayacaktır.

Şimdi gelelim tıraş kreminin yapılışına;

  • Küçük bir kapta, hindistan cevizi yağını pütürleri kalmadan pürüzsüz olana kadar karıştırın.
  • Ardından kalan malzemeleri ekleyin ve iyice karıştırın.
  • Duşta plastik bir kapta saklayabilirsiniz.
  • Tıraş kremi bir aya kadar oda sıcaklığında muhafaza edilebilir. Bu yaptığınız tıraş kremini kullanmaya başlamadan önce cildinizde mutlaka küçük bir alanda test etmeyi unutmayın. Ayrıca en ideal olanının küçük miktarlar halinde yapmak ve kullanımlar arasında buzdolabında saklamak olduğunu da düşünüyorum.

2 nemlendirici tiras kremi_mini

Mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için, duşun en sonuna tıraşı bırakın. Banyodaki buhar ile birlikte cilt iyice yumuşayacaktır. Tıraş kremini işleme başlamadan 5 dakika önce uygulayın ve cildinizde bırakın. Cilt tarafından kremin iyice emilmesi sayesinde kıl kökleri yumuşar ve krem cildi besler ki böylece ciltte tahrişle karşılaşmazsınız.

Ayrıca tıraş bıçağını mümkün olduğunca sıklıkla değiştirmeyi unutmayın. Keskin bir bıçak, kesikler ve çizikler olmadan tıraş etmenizi sağlar. Sadece bu da değil elbette, yeni bir bıçak bakteri içermez, böylece ağrılı batıklar, kızarıklıklar ve enfekte olmuş kıl köklerine sebep olmaz.

Uyarı : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal bir ürün olsa da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here